Strona głównaBiznesCzy wynajem magazynu jest opłacalny?

Czy wynajem magazynu jest opłacalny?

Prowadzenie własnego sklepu (zarówno stacjonarnego, jak i internetowego) bardzo często wiąże się z koniecznością uzyskania stałego dostępu do powierzchni magazynowej. W końcu musimy gdzieś składować towar, który stanowi asortyment naszego przedsiębiorstwa. Czy jednak budowanie magazynu jest obowiązkiem? Może bardziej opłacalny jest jego wynajem? W tym tekście postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na przytoczone pytania.

Dopiero zaczynasz? Lepiej się nie spiesz…

Opisany wyżej dylemat często spędza sen z powiek osobom, które dopiero otwierają własny biznes. Z jednej strony, posiadanie własnej przestrzeni składowej pozwala na dużą niezależność i samo w sobie może podnieść prestiż raczkującego biznesu. Jednak z drugiej strony, wynajem magazynu wydaje się być bardziej opłacalnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym, zwłaszcza na początku kariery przedsiębiorcy. Jaki jest bowiem sens kupowania własnej przestrzeni magazynowej, jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nasz interes wypali? Niestety, wiele początkujących firm nie jest w stanie utrzymać się na rynku i upada.

Czy warto zatem zaciągać zobowiązanie, jakim może być kredyt na budowę magazynu? Trudno bowiem przewidywać, by kapitał początkowy pozwalał na samodzielne wykonywanie tak kosztownych inwestycji. Lepiej zacząć od wynajęcia małej przestrzeni, adekwatnej do potrzeb startującego zakładu. Potem, można oczywiście przenieść się do czegoś większego. Na starcie kariery lepiej dać sobie czas na wyczucie potrzeb rynku i ugruntowanie swojej działalności. Czas na szybszy rozwój i samodzielne gospodarowanie jeszcze przyjdzie.

Jaką działalność prowadzisz?

Często zdarza się, że dane przedsiębiorstwo istnieje już na rynku od lat, jednak profil jego działalności sprawia, że wynajem magazynu nadal jest bardziej opłacalny od aranżowania własnej przestrzeni składowej lub jest to po prostu jedyne dostępne rozwiązanie pod względem finansowym i organizacyjnym. Przykładem są towary, które muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, np. w niskiej temperaturze, odpowiedniej wilgotności czy pod ciśnieniem. Stworzenie magazynu, który odpowiadałby tym wymogom jest o wiele bardziej kosztowne i skomplikowane niż postawienie typowego “blaszaka”.

Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorców nie stać na wybudowanie odpowiednich obiektów. Po co jednak rezygnować z biznesu, który przynosi zyski? Czasem lepiej schować dumę do kieszeni i pozostać przy korzystaniu z powierzchni wynajmowanych. Zresztą, tok myślenia, wedle którego nieposiadanie całej potrzebnej infrastruktury na własność jest powodem do wstydu, to tak naprawdę głupi stereotyp rozpowszechniany przez osoby nie mające pojęcia o właściwym zarządzaniu. To właśnie fakt, że można wypożyczać potrzebne usługi za niższą cenę sprawia, że wiele małych przedsiębiorstw w ogóle może działać.

Planujesz działać na większym obszarze?

Wraz ze wzrostem siły ekonomicznej przedsiębiorstwa, dochodzi do powiększenia zasięgu jego oddziaływania. W tym celu osoby prowadzące działalność inicjują rozwinięcie biznesu w nowym miejscu. Może to być zarówno drugie państwo, jak i po prostu sąsiedni region albo każde inne miejsce znajdujące się w naszym kraju. W wielu przypadkach ta decyzja wiąże się z założeniem nowego oddziału zamiejscowego firmy. W tej sytuacji warto jednak nadal postępować tak, jakbyśmy startowali od zera z biznesem. Nie wiemy przecież, czy przedsiębiorstwo zostanie dobrze przyjęte na lokalnym rynku. Warto zatem tak postępować, aby w razie czego móc się wycofać z dalszych planów, bez ponoszenia przesadnie wysokich start finansowych. Dlatego właśnie wynajem magazynu również będzie bardziej racjonalnym rozwiązaniem niż jego budowa od zera.

Rób tak, jak dla Ciebie jest najlepiej!

Przedstawione powyżej argumenty pokazują, że magazyn wynajem jest świetnym rozwiązaniem, gdy nie możemy sobie pozwolić na postawienie własnego obiektu ze względów ekonomicznych lub logistycznych. Jest to bezpieczna opcja dla osób dopiero startujących z interesem lub rozwijających własną działalność. Pamiętajcie, że nie warto słuchać wątpliwych “mądrości” głoszonych przez osoby nie mające pojęcia o biznesie. Zawsze postępujcie tak, aby skutki Waszych decyzji były jak najbardziej opłacalne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne