Strona głównaUncategorizedPierwsze dni w przedszkolu – adaptacja dziecka

Pierwsze dni w przedszkolu – adaptacja dziecka

Dziecko podobnie jak dorosły musi zaadaptować się do nowych sytuacji. Różnica jednak polega między innymi na tym, że dziecko nie może przy tym czerpać ze swoich wcześniejszych doświadczeń. Zmiana otoczenia, rozłąka z rodzicem to wszystko naraża nasze pociechy na sytuacje stresowe. W tym artykule przedstawimy kilka porad jak oswoić lęk dziecka związany z pierwszymi dniami w przedszkolu.

Nie strasz dziecka pójściem do przedszkola!

Dziecko nie będzie w stanie prawidłowo zaadaptować się do nowej sytuacji, jeśli z góry będzie przekonane o tym, że jest ona dla niego niekomfortowa. Dlatego, zamiast straszyć dziecko: nowymi obowiązkami, porannym wstawaniem, długotrwałą rozłąką itp. porozmawiajmy z nim i przedstawmy mu pozytywne aspekty chodzenia do przedszkola, jakimi są z pewnością nowe znajomości i dużo zabawy w grupie rówieśniczej.

Przygotujcie się wspólnie do wyjścia

Pozwól dziecku brać aktywny udział w przygotowaniach do pierwszych dni w przedszkolu. Zamiast tłumaczyć dziecku, że w przedszkolu jest dużo zabawek, pozwól mu zabrać swoją ulubioną maskotkę i inne przedmioty, które spowodują, że będzie mogło poczuć się pewniej. To właśnie widok znanych mu rzeczy w nowej przestrzeni pozwoli mu na skrócenie dystansu, a więc pozwólmy mu też brać udział w wyborze worka na kapcie, obuwia zmiennego, kredek itp. Podczas wspólnej zabawy spersonalizujcie te przedmioty tak, aby w chwilach kryzysu w przedszkolu dziecko mogło, patrząc na nie przypominać sobie wspólne chwile.

Dotrzymuj słowa

Z pewnością w pierwszych dniach nasza pociecha będzie wyczekiwała powrotu rodzica, dlatego ważne jest, aby nie rzucać dziecka od razu na głęboką wodę, lecz zwiększać ten dystans czasowy stopniowo. Jeśli z jakichś powodów nie możesz odebrać dziecka z przedszkola wcześniej, poproś o to kogoś z rodziny lub opiekunkę. Dzięki temu zyska ono pewność, że rozłąka jest tylko chwilowa. Pamiętaj również, o dotrzymywaniu słowa, kiedy zapowiesz dziecku, że wrócisz po nie wcześniej.

Kłopoty z adaptacją w przedszkolu

Niezależnie od tego, czy dziecko uczęszczało wcześniej do żłobka, to pierwsze dni w przedszkolu mogą powodować kłopoty z adaptacją. Nowe miejsce to nowe wyzwania i nowi, zupełnie inni ludzie, do których nasza pociecha musi przyzwyczaić się na nowo i poczuć się w ich grupie bezpiecznie. Nie powinno zatem dziwić nas, że dziecku w trakcie adaptacji udziela się nastrój rówieśników, a z czasem naśladuje swoich kolegów i koleżanki. O kłopotach z adaptacją możemy mówić dopiero wtedy, gdy dziecko mimo mijającego czasu zachowuje postawę bierną oraz trzyma się na uboczu społeczności, która tworzy się w ramach grupy przedszkolnej. W tej sytuacji najlepiej ponownie skrócić dziecku czas pobytu w przedszkolu i stopniowo go wydłużać, a także chwalić za każdy, choćby najdrobniejszy sukces.

Więcej na temat adaptacji dziecka w przedszkolu można przeczytać na: przedszkole House of Reggio.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne