Strona głównaBiznesWysoka jakość wydruku? Jak ją uzyskać?

Wysoka jakość wydruku? Jak ją uzyskać?

W ostatnim czasie drukarki przeznaczone do użytku domowego i biurowego proponują coraz więcej. Możemy na nich drukować już nie tylko dokumenty tekstowe, ale i zdjęcia, prezentacje czy materiały reklamowe i marketingowe. Aby jednak one dobrze się prezentowały, konieczne jest zadbanie o wysoką jakość druku. Jak to zrobić? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Od czego zależy wysoka jakość wydruku zdjęć i grafik?

To, jak będzie wyglądał wydruk, zależy od wielu parametrów. Wiele z nich powiązane jest ściśle z pracą drukarki i jakością materiałów eksploatacyjnych. Obraz czy tekst będzie niewyraźny, jeśli do wydruku zastosuje się nieodpowiedni sprzęt czy niskiej jakości materiały eksploatacyjne.  Pod tymi ostatnimi ukrywają się zarówno tonery/tusze, jak i papier. Ten ostatni jest niezwykle istotny. Wybierając go, należy pod uwagę wziąć takie jego parametry jak gramatura, powłoka i format, gradient i gładkość, i jasność odczynu.

Czym jest dpi i jak je ustawić?

Co warte zaznaczenia, na jakoś wydruku wpływają nie tylko parametry zawsze bezpośrednio powiązane z pracą urządzenia. Na to, czy wydruk będzie mógł się pochwalić dobrą jakością, wpływa bowiem m.in. rozdzielczość dokumentu, czyli ogólna liczba pikseli przypadająca na jednostkę powierzchni. Przede wszystkim ma ona znaczenie w przypadku zdjęć. Niewystarczająca liczba pikseli sprawia, że wydruk będzie niewyraźny, rozpikselowany, słabo widoczny – szczególnie gdy obraz będzie drukowany w dużym formacie.  Chcąc tego uniknąć, należy ustawić DIP na poziomie 300. Można to zrobić, wchodząc we właściwości zdjęcia i sprawdzając w szczegółach wymiary fotografii. Liczbę podanych tam pikseli należy podzielić przez 300 – w ten sposób otrzyma się rozdzielczość. Chcąc ją zmienić, można skorzystać z internetowych programów do tego przeznaczonych lub z Photoshopa. Należy jednak pamiętać, że powiększenie DPI małego zdjęcia sprawi, że obraz się zamarzę.

 Jak drukarka wpływa na jakość wydruku?

Warto pamiętać, że na jakość drukowania wpływa również sam sprzęt. Obecnie najpopularniejsze są drukarki laserowe i atramentowe. Te pierwsze rekomenduje się do druku dokumentów tekstowych. Drukarki atramentowe pozwolą natomiast na druk wysokiej jakości zdjęć i innych materiałów wizualnych. Sam typ drukarki to jednak nie wszystko. Jeśli chce się uzyskać wysoką jakość, to warto skorzystać z profesjonalnych urządzeń. Z racji ich wysokiej ceny, a także znacznych gabarytów rzadko są one spotykane w domach, a nawet biurach, częściej można spotkać je w drukarniach czy punktach ksero. Miejsca te proponują druk offsetowy oraz cyfrowy. Wyższa jakość przy wysokonakładowych wydrukach zapewnia offset, przy mniejszej ilości kopii można skorzystać z druku cyfrowego.

Zaznaczyć należy również, że nawet na profesjonalnym sprzęcie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich ustawień. Wyeliminują one takie problemy jak zbyt jasny wydruk, szare tło, odbicia, plamy tonera, niedokładny wydruk, białe linie w poprzek lub wzdłuż strony, białe punkty na tekście lub grafice, czarne plamy, skośny wydruk.

Wybór materiałów eksploatacyjnych do wydruków wysokiej jakości

Do drukowania w wysokiej jakości potrzebne są również odpowiednie materiały eksploatacyjne, czyli tusze i tonery. Wysokiej jakości produkty, które zapewnią doskonałą jakość wydruku, znajdziesz na https://tonatuszu.pl/materialy-eksploatacyjne/tusze/tusze-hp. Optymalny wydruk zapewnią przede wszystkim te oryginalne, wyprodukowane przez producentów drukarek. Dzięki nim kolory będą pięknie odwzorowane, atrament nie będzie rozmazywał się czy wyglądał, jak wyblakły. Niestety takie problemy mogą pojawiać się w przypadku używania zamienników.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne