Strona głównaUncategorizedCzym jest łuszczyca?

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to wyjątkowo częste schorzenie skóry. Wystarczy zauważyć, że jest to najczęściej występująca genetycznie uwarunkowana choroba skóry, która dotyka nawet 2-4% całej populacji. W niniejszym artykule przybliżamy podstawowe informacje na temat tej choroby. Wyjaśniamy między innymi jakie są jej przyczyny oraz jakie są metody leczenia.

Jak wygląda łuszczyca?

Łuszczyca objawia się charakterystycznymi wykwitami.  Naskórek narażony na łuszczycę intensywnie się złuszcza, raczej bez pozostawiania blizn natomiast skóra jest wyraźnie zmieniona i zajęta zniszczonym naskórkiem. Choremu, poza mało estetycznym wyglądem skóry może towarzyszyć świąd.

W początkowej fazie zmiany skórne przyjmują grudkowatą postać nie przekraczającą 2cm. W miarę rozwoju choroby zmiany skórne się rozwijają i przyjmują postać płytek łuszczycowatych. Zmiany osiągają wielkość nawet kilku centymetrów średnicy i w miarę rozwoju choroby rozszerzają się obwodowo.

Warto odnotować, że wyróżnia się dwa typy łuszczycy. Typ I występuje u osób w młodym wieku. Natomiast typ II dotyka osoby po 50 roku życia. Pierwszy typ charakteryzuje się większym zasięgiem zmian oraz bardzo możliwe są częste nawroty. Natomiast w typie drugim przebieg jest nieco łagodniejszy, gdyż okres bezobjawowy może trwać wiele miesięcy lub nawet lat.

Istotną informacją jest fakt, że łuszczycą nie można zarazić się przez kontakt z osobą zarażoną. Jest to choroba genetyczna, powstająca z autoimmunoagresji.

Jakie są przyczyny pojawienia się łuszczycy?

Z reguły główną przyczyną odpowiedzialną za pojawienie się łuszczycy są czynniki genetyczne. Ponadto, istotny wpływ mają także mechanizmy autoimmunologiczne, związane z układem odpornościowym. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że organizm rozpoznaje własne taknki jako obce i je atakuje.

Jakie są metody walki z łuszczycą?

Popularną metodą walki z łuszczyca jest zabieg opierający się na fototerapii, wykorzystujący laser excimerowy. W tej metodzie promieniowanie laserowe uderza precyzyjnie w zmienioną skórę bez uszkodzenia zdrowej skóry. Efektem takiego zabiegu jest aktywacja fibroblastów powodująca zwiększenie produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych. Skóra po zabiegu jest lepiej naprężona i wyraźnie jędrniejsza. Komórki są mocno stymulowane co prowadzi do zastąpienia uszkodzonej tanki nową.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne