Strona głównaUncategorizedJak przygotować dziecko na rozpoczęcie chodzenia do przeszkola?

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie chodzenia do przeszkola?

Okres, w którym dziecko zaczyna swój kolejny etap w życiu, czyli przedszkole jest okresem, który wymaga odpowiedniego przygotowania dziecka do pewnych zmian, które w najbliższym czasie nastąpią. Jak odpowiednio przygotować psychicznie dziecko, aby adaptacja została odebrana jak najbardziej mniej boleśnie?

Pierwszy krok

Przedszkole to czas, w którym zmiany odczuwają dzieci i ich rodzice. Zmiana codziennej rutyny, pewne małe obowiązki mogą sprawić, że dziecko zacznie czuć pierwszy wymagania, które są przed nim stawiane. Ważne jest, aby dziecko miało świadomość, że przedszkole to miejsce, w którym jest miejsce na zabawę, ale i lekką naukę, która przygotuje go na pierwsze dni w szkole.

Placówka przedszkola nie musi kojarzyć się negatywnie, wszystko zależne jest od tego, jak przekażemy dziecku informację, że jego życie się zmieni. Wiele osób korzysta z systemu zabawy w przedszkole, podczas której tłumaczy się na czym takie przedszkole polega, co czeka go podczas przebywania tam. Warto prowadzić symulacje zajęć plastycznych, muzycznych, takie domowe odzwierciedlenie przedszkola. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że przedszkole to nie tylko rozłąka z rodzicami, ale również i nowe miejsce, w którym czeka na niego dużo nowych kolegów i koleżanek.

Pierwsze dni przedszkolaka

W niektórych przedszkolach czy żłobkach jest wprowadzony okres adaptacji, na który dziecko przychodzi wraz z rodzicem. Dzięki temu będzie czuło się bezpieczniej i pewniej, a co za tym idzie – chętniej będzie poznawało nowe środowisko. Kolejny krok, to samodzielne dni, które napawają strachem, a nie powinny, ponieważ okres adaptacji powinien pokazać dziecku, że przedszkole (np. przedszkole Norlandia Reggio) to miejsce, w którym może czuć się dobrze i bezpiecznie. Pierwsze dni mogą być trudne, pełne płaczu, ale należy cały czas utwierdzać dziecko, że tam mu się krzywda nie dzieje, a w przypadku większych problemów zawsze warto udać się na rozmowę z dyrekcją przedszkola, która ma doskonałe kwalifikację i widzę na temat tego, jak wytłumaczyć dziecku, że to miejsce, które nie powinno przynosić łez, a uśmiech i zaangażowanie.

Więcej można przeczytać na stronie: przedszkole Norlandia Luboń

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne