Strona głównaFinanseNa czym polegają tak zwane kredyty bez zaświadczeń?

Na czym polegają tak zwane kredyty bez zaświadczeń?

Wiele firm pomimo swojej dobrej pozycji na rynku może mieć problem z uzyskaniem kredytu z zaświadczeniami. Powodem mogą być opóźnienia w opłatach skarbowych spowodowane np. niesolidnymi kontrahentami lub wysokimi opłatami za media. Rozwiązaniem są kredyty bez dodatkowych zaświadczeń (np. z ZUSu lub US), które pozwalają na finansowanie zakupów dla firmy lub spłacenie należności.

Na czym polega kredyt bez ZUS i US?

Kredyt bez zaświadczeń to kredyt dla firm, które nie chcą ubiegać się o zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To rozwiązanie dla firm, które z różnych względów zalegają z płatnościami w tych dwóch instytucjach państwowych. Banki udzielające takich kredytów nie wymagają zaświadczeń o niezaleganiu w ZUS, a także nie mają restrykcyjnych wymogów związanych z historią kredytową. W efekcie zdecydowanie łatwiej można uzyskać pożyczkę od banku, jednak ma to pewne konsekwencje.

Przede wszystkim taki kredyt będzie znacznie droższy od kredytu, przy którym konieczne są stosowne zaświadczenia. Zarówno RRSO jak i prowizja mogą być wyższe. Ma to jednak swoje plusy, ponieważ finansowanie uzyskają nawet małe firmy, które zalegają z opłatami.

Czemu warto skorzystać z kredytu bez ZUS i US?

Przy zaległościach w ZUS lub US należy działać szybko. Niestety późniejsze odsetki od niezapłaconych składek lub podatków szybko narastają. Jedynym wyjściem jest więc kredyt, który pozwoli na spłacenie należności w możliwie jak najkrótszym czasie.

Dla wielu firm to znacznie lepsze rozwiązanie niż późniejsze problemy np. z komornikiem sądowym. Dodatkowo przy takim kredycie firma nie musi zawieszać swojej działalności ani nie jest konieczne ogłaszanie upadłości konsumenckiej. Dzięki temu firma nadal może np. wziąć raty na konieczny sprzęt, a dzięki kredytowi zyskuje płynność finansową.

Kredyt na spłatę zobowiązań wobec ZUS i US sprawi, że polepszy się historia kredytowa firmy oraz jej przyszłość finansowa również będzie jawić się w nieco bardziej kolorowych barwach. Przedsiębiorca może uniknąć dzięki niemu kosztownych opłat sądowych oraz odsetek za nieopłacone składki ZUS lub podatek dochodowy.

Co jest konieczne do wzięcia kredytu bez ZUS i US?

Do uzyskania kredytu dla firmy bez zaświadczeń (kredyty bez zus i us) konieczne jest udokumentowanie faktu, że dane przedsiębiorstwo posiada numer NIP oraz REGON. Dodatkowo bank może wymagać od nas historii wpłat i wypłat z konta firmowego. Dzięki temu sprawdzi, czy firma posiada jakiekolwiek przychody. W niektórych bankach kredyt co prawda jest udzielany bez zaświadczeń, ale bank wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci np. nieruchomości. Instytucje finansowe mogą również zgodzić się na żyranta, który spłaci zobowiązanie w momencie, kiedy kredytobiorca będzie niewypłacalny.

Może być konieczne również okazanie księgi przychodów i rozchodów oraz deklaracji VAT za poprzedni rok podatkowy. To również informacja dla banku, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać należność na czas.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Przed zawarciem umowy kredytowej warto sprawdzić, czy nie ma dodatkowych, ukrytych opłat, a także czy istnieją opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. Czasem firmy chcąc uratować swoją sytuację finansową biorą jednorazowy kredyt bez zaświadczeń, który chcą jak najszybciej spłacić, jeszcze przed końcem umowy. Jeśli nasz cel jest podobny, warto sprawdzić, czy przy takiej decyzji finansowej nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Mogą one być niewspółmierne do odzyskanej prowizji.

Należy również unikać podpisywania umów kredytowych z nieznanymi nam instytucjami finansowymi. Wiele chwilówek z bardzo wysokim oprocentowaniem jest nazywanych kredytem dla firm bez zaświadczeń. Może być to pułapka bez wyjścia – oprocentowanie takiego kredytu sięga niekiedy 120%, a spłata zobowiązania przed czasem jest praktycznie niemożliwa. Zwłaszcza, jeśli firma musi w pierwszej kolejności spłacić zobowiązania wobec US i ZUS, a dopiero później może wydawać pozostałe wolne środki. Naszym sprzymierzeńcem będzie więc doradca finansowy, najlepiej prawnik oraz znajomość narzędzi finansowych, które pomogą w uporaniu się z problemami finansowymi firmy.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne