Strona głównaBiznesKursy arteterapii – jak wybrać najlepszy?

Kursy arteterapii – jak wybrać najlepszy?

Szkolenia dla psychologów i terapeutów są coraz powszechniejsze. Coraz mniej osób po studiach wyższych spoczywa na laurach – wielu absolwentów psychologii oraz pedagogiki nadal się kształci. Jednym z powszechnych kursów dla terapeutów jest szkolenie dotyczące arteterapii. Jak wybrać najlepszy kurs i czym się on wyróżnia?

Najlepsze kursy arteterapii

Kursy arteterapii prowadzone powinny być przez wykształconych i doświadczonych psychologów i pedagogów, którzy już wcześniej prowadzili takie szkolenia. Kurs powinien obejmować m.in.:

  • elementy diagnostyki poprzez obserwację pacjenta i jego rysunków,
  • komunikacji poprzez sztukę,
  • choreografię i terapię poprzez ruch, w tym taniec,
  • pracę z osobami niepełnosprawnymi i starszymi, chorującymi np. na demencję,
  • rozwijanie kreatywności u samego terapeuty, który ma prowadzić zajęcia z arteterapii.

Stacjonarne kursy arteterapii zamykają się w około 3-4 zjazdach, na których kursanci wykonują zadania związane ze sztuką, uczą się diagnozować pacjentów oraz poznają różne rodzaje terapii poprzez sztukę. Mogą również nauczyć się pracy z tzw. trudnymi pacjentami, którzy są skryci, mają nieprzepracowane traumy lub są niepełnosprawni i nie umieją porozumiewać się w „tradycyjny” sposób. Terapeuci muszą więc dostosować metody terapii do konkretnego pacjenta. Niektórzy z nich lepiej czują się w terapii obejmującej choreografię i odgrywanie ról, a inni wolą malować lub wykonywać inne plastyczne dzieła.

Terapia manualna i arteterapia są często wykorzystywane również u osób z alzheimerem, demencją lub po wylewie. Łączenie sztuki z terapią jest bardzo ważne w prowadzeniu terapii takich osób, ponieważ nie tylko pozwala ona na uwolnienie emocji, ale również rozwija zdolności motoryczne. Profesjonalne kursy arteterapii pozwalają nauczyć się współpracy zarówno z pacjentami zdrowymi jak i tymi, którzy mają problemy zdrowotne.

Czy kurs arteterapii kończy się egzaminem?

Takie kursy arteterapii najczęściej kończą się krótkim testem, ale nie jest to egzamin, taki jak na studiach psychologicznych. Terapeuci, którzy przeszli wszystkie etapu kursu otrzymują zaświadczenie oraz dyplom ukończenia kursu. Dzięki dokumentowi mogą starać się o pracę w domach spokojnej starości, a także w przedszkolach lub szkołach specjalnych, gdzie arteterapia jest częstym elementem pracy z dziećmi i młodzieżą.

Czy warto zainwestować w kurs arteterapii?

Kursy arteterapii pozwolą na otrzymanie lepiej płatnej pracy lub rozwój własnego gabinetu psychologicznego. Dodatkowo na kursie można poznać alternatywne sposoby na terapię, a także nauczyć się diagnozować pacjentów. To ważne, ponieważ każda osoba zgłaszająca się do psychologa jest inna i może mieć inny sposób wyrażania swoich emocji. Kursy arteterapii są bardzo pomocne zwłaszcza dla pedagogów szkolnych i przedszkolnych. Takie osoby, które zajmują się najmłodszymi dziećmi mogą wprowadzać do swoich zajęć elementy arteterapii. Pomaga ona wyciszyć się maluchom oraz nauczyć się wyrażać emocje. Dodatkowo dzieci rozwijają swoje zdolności manualne oraz kreatywność, co jest bardzo pomocne w późniejszej nauce w szkole.

Na kursy arteterapii mogą zgłaszać się także wszystkie osoby, które na co dzień mają kontakt z osobami starszymi. Terapia poprzez sztukę aktywizuje je i pomaga w rehabilitacji. To konieczne, zwłaszcza u osób mających problemy z koncentracją lub z zaburzeniami motorycznymi. Malowanie lub wykonywanie choreografii rozluźnia, wprowadza w dobry nastrój oraz aktywizuje mózg do bardziej wytężonej pracy. U osób starszych może być to więc świetny sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego.

Terapeuci i psychologowie po kursie z arteterapii są poszukiwani do pracy w domach opieki, przedszkolach, świetlicach środowiskowych, prywatnych gabinetach psychologicznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także na oddziałach psychiatrycznych. To bardzo potrzebny i rozwijający kurs, który na pewno pomoże w znalezieniu ciekawej i twórczej pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne