Nietrzymanie moczu to problem, którego nie należy ignorować. Wbrew pozorom jest to całkiem powszechny problem. Według szacunków w Polsce problemy urologiczne mogą dotyczyć od 2 do 4 milionów osób. Co ciekawe, w ogólnej statystyce nieco częściej problemy tego typu zgłaszają panie. Nawet 60 procent kobiet po 60 roku życia może mieć taką dolegliwość. Czym są wkładki urologiczne? Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym są wkładki urologiczne?
Wkładki urologiczne delikatnie przypominają podpaski oraz wkładki higieniczne, gdyż mają podobny kształt. Trzeba jednak odnotować, że nieco inaczej zbudowane są wkładki dla kobiet oraz dla mężczyzn.
Wysokiej jakości wkładki urologiczne w stosunku do typowych podpasek wyróżniają się tym, że są chłonniejsze i w efekcie na dłużej zachowują świeżość. Trzeba jednak wiedzieć, że chłonność poszczególnych modeli bywa różna. Można zakupić cienkie lub grube wkładki oraz takie które mają standardową lub ponadprzeciętną chłonność. W przypadku drobnych problemów ujawniających się w postaci kropelkowego nietrzymania moczu wystarczą cienkie wkładki, natomiast gdy problem przybiera na sile to rekomendowane będą grubsze modele.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Najczęściej nietrzymanie moczu ma charakter wysiłkowy. Co oznacza, że występuje podczas kaszlu, kichania lub innego wysiłku fizycznego. Przyczyny to zazwyczaj zmiany hormonalne (u kobiet szczególnie często w trakcie menopauzy). U wielu pacjentów nietrzymanie moczu jest objawem przerostu krokowego, chorób neurologicznych lub może być także efektem operacji w obrębie miednicy. W większości przypadków można stosować leczenie farmakologiczne. Skuteczna metodą są też ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (ćwiczenia Kegla).
Problem z nietrzymaniem moczu bywa postrzegany jako bardzo intymna dolegliwość. Należy jednak wiedzieć, że jest stosunkowo częsta i należy ją traktować tak jak każdą inną. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Szybsze wdrożenie leczenia pomaga zniwelować problem.