Strona głównaBiznesCzy warto korzystać z outsourcingu usług logistycznych?

Czy warto korzystać z outsourcingu usług logistycznych?

Outsourcing usług logistycznych jest usługą, z której mogą skorzystać firmy handlowe, które nie chcą samodzielnie realizować procesów dystrybucyjno-logistycznych. Czy warto skorzystać z takich usług? A może lepiej prowadzić dystrybucje samodzielnie wynajmując powierzchnie magazynową? W niniejszym artykule próbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania i sprawdzamy plusy i minusy outsourcingu usług logistycznych.

Na czym polega outsourcing usług logistycznych?

Outsourcing polega na delegowaniu firmie zewnętrznej zadań związanych z logistyką. Przykładowe zadania to między innym magazynowanie towarów, kompletacja, sortowanie, przygotowanie towarów do transportu, obsługa zwrotów, transportowanie towarów, obsługa etykiet itd.

Zalety outsourcingu logistycznego

Jedną z często przytaczanych zalet outsourcingu jest optymalizacja wydatków i brak konieczności budowania własnego działu logistycznego. Jeśli więc firma outsourcingowa rzeczywiście jest w stanie obsłużyć logistykę taniej niż przedsiębiorstwo byłoby to w stanie zrobić samodzielnie to możemy mówić o optymalizacji kosztów. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to takie biało czarne i czasami ciężko oszacować, która opcja jest tańsza.

Oczywiście w outsourcingu usług logistycznych nie chodzi wyłącznie o cięcie kosztów. Wartość dodaną powinno stanowić szeroko pojęte usprawnienie procesów logistycznych, odciążenie firmy w zadaniach związanych z budową własnego działu logistycznego, dostęp do nowoczesnych technologii i know-how.  W efekcie dobrze zorganizowany outsourcing logistyczny powinien stanowić przewagę konkurencyjną.

Wady outsourcingu logistycznego

Wadą oddelegowania procesów logistyczno-dystrybucyjnych zewnętrznej firmie jest utracenie pełnej kontroli nad procesami wchodzącymi w skład takiej usługi. Przedsiębiorstwo w pewien sposób uzależnia się od firmy zewnętrznej co czasami niekoniecznie musi być dobre w długoterminowym horyzoncie czasowym.

Rozwiązanie hybrydowe

Jednak warto zauważyć, że outsourcing nie zawsze musi oznaczać, pełne oddelegowanie wszystkich procesów logistycznych. Można też stosować hybrydową strategię zakładającą częściowe skorzystanie z zasobów zewnętrznej firmy a częściowe działanie opierające się na własnych zasobach. Często wykorzystywane są magazyny do wynajęcia (wynajmowanie powierzchni magazynowej od zewnętrznej firmy) przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za obsługę procesów dystrybucyjnych „wewnątrz” przedsiębiorstwa.

Niewątpliwie każda organizacja, powinna indywidualnie się zastanowić, które procesy i zadania warto oddelegować, a które lepiej pozostawić pod swoją opieką.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne